Videopasakojimų ciklas “Dvarų dėlionė”

Lietuvos dailės istorikų draugija sukūrė videopasakojimų ciklą „Dvarų dėlionė“, žiūrovams atskleidžiantį daug įdomių ir intriguojančių detalių apie Lietuvos dvarus ir jų kasdienybę, rašoma draugijos pranešime žiniasklaidai.

Šiuose videopasakojimuose skirtingus Lietuvos dvarų funkcionavimo aspektus pristatys savo srities profesionalai, žinomi Lietuvos menotyrininkai bei architektūrologai. Projekto „Dvarų dėlionė“ komanda aplankė net 14 Lietuvos dvarų – Panemunės, Raudondvario, Belvederio, Veliuonos, Baisogalos, Biržuvėnų, Rokiškio, Kretingos, Užutrakio, Paežerių, Lentvario, Liubavo, Antakalnio Sapiegų, Markučių.

Žiūrovų laukia pasakojimai apie dvarų oranžerijas, parkus, reprezentacinius kiemus, paradinius bei asmeninius rūmų apartamentus, ir įdomios istorijos apie tai, kas vykdavo didžiuliame dvaro ūkyje, kur gyveno ir dirbo tarnai bei kokias meno vertybes rinko ir kaip jas eksponavo dvarų savininkai.

„Lietuvos dvarų istorija yra neišsemiamas intriguojančių pasakojimų lobynas. Šis projektas atskleidžia tik dalį jų. Dažnai kalbant apie dvarą žmonės klaidingai įsivaizduoja, kad tai tiesiog yra vienas pastatas, rūmai, tačiau iš tiesų dvaras yra struktūra, kurioje buvo daugybė tarpusavyje susijusių elementų. Tad šiuo projektu norėjome paaiškinti, kaip dvaras veikė ir kaip atrodė jame gyvenusiųjų kasdienybė“, – sako projekto „Dvarų dėlionė“ vadovė, Lietuvos dvarų kultūros tyrinėtoja ir Kazio Varnelio namų-muziejaus menotyrininkė dr. Aistė Bimbirytė-Mackevičienė.

Visi aštuonių dalių ciklo videopasakojimai publikuojami Lietuvos dailės istorikų draugijos youtube paskyroje. Prie projekto prisijungė ir savo žiniomis apie Lietuvos dvarų kultūrą dalijosi tokie garsūs specialistai kaip dr. Rūta Janonienė, Indrė Kačinskaitė, dr. Rasa Butvilaitė, dr. Dalė Puodžiukienė, dr. Indrė Užuotaitė ir Marius Daraškevičius. Taip pat savo pasakojimais ciklą papildė Liubavo dvaro muziejaus įkūrėjas, kultūros paveldo tyrinėtojas Gintaras Karosas ir Kauno rajono muziejaus direktoriaus Zigmas Kalesinskas. Muziką specialiai šiam projektui sukūrė Migloko, o operatoriaus darbą atliko „Burbos filmai“.

„Manau, šis projektas dabartinėmis aplinkybėmis yra itin aktualus. Jis visiems norintiems suteikia galimybę nuotoliniu būdu pakeliauti ir atrasti įdomias mūsų krašto istorijas. Greičiausiai nedaugelis žino, apie Raudondvario žiemos sode grafo Tiškevičiaus laikytus tris aligatorius ir beždžionėles, apie tarnų tarpusavio santykius ar geležinių lovų privalumus. Tai tik kelios mažos detalės, skatinančios atidžiau pažvelgti į Lietuvos dvarus ir jų istoriją“, – sako dr. A. Bimbirytė-Mackevičienė.

 

Videopasakojimas apie dvarų parkus, lektorės Dr. Rūta Janonienė ir Indrė Kačinskaitė:

Videopasakojimas apie oranžerijas, lektorė Dr. Rasa Butvilaitė:

Videopasakojimas apie reprezentacinį dvaro kiemą, lektorė Dr. Dalė Puodžiukienė:

Videopasakojimas apie ūkinį dvaro korpusą, lektorė Dr. Dalė Puodžiukienė:

Videopasakojimas apie tarnų patalpas, lektorius Marius Daraškevičius:

Videopasakojimas apie eksponavimo erdves, lektorė Dr. Aistė Bimbirytė – Mackevičienė:

Video pasakojimas apie reprezentacines rūmų erdves, lektorius Marius Daraškevičius:

Video pasakojimas apie asmenines rūmų erdves, lektorė dr. Indrė Užuotaitė:

Fotoreportažas iš filmavimų:

Į viršų